Аляксандр Глебавіч Няўзораў

журналіст

Алякса́ндр Гле́бавіч Няўзо́раў (нар. 3 жніўня 1958, Ленінград, СССР) — савецкі і расійскі журналіст, рэпарцёр, тэлевядучы, публіцыст.

Аляксандр Глебавіч Няўзораў
Аляксандр Глебавіч Няўзораў
Аляксандр Глебавіч Няўзораў у Дзяржаўнай Думе 11 студзеня 1994 года.
Нараджэнне
3 жніўня 1958
Ленінград, СССР

Грамадзянства
Расія
Род дзейнасці
журналіст

Выказванні Аляксандра Няўзорава правіць

  •  

Гэта ўсё роўна таўчэнне вады ў ступе, таму што вайна ўжо даўным-даўно жыве па сваіх законах і наўрад ці яна паслухаецца нейкіх кабінетных рашэнняў. — Пра перамовы прэзідэнтаў на саміце ў Мінску па пытанню прыпынення вайны.

 

Это всё равно толчение воды в ступе, потому что война уже давным-давно живёт по своим законам и вряд ли она послушается каких-то кабинетных решений.

nevex.tv
  •  

Ад прэзідэнтаў не трэба чакаць ніякай інтэлектуальнасці ― гэта зусім іншая прафесія. І палітык зусім не абавязаны быць інтэлектуалам, ды больш таго і не можа. — Пра перамовы прэзідэнтаў у Мінску па пытанню прыпынення вайны.

 

От президентов не надо ждать никакой интеллектуальности ― это совершенно другая профессия. И политик совершенно не обязан быть интеллектуалом, да более того и не может.

nevex.tv
  •  

«Рускі свет» ― гэта хімера. Расія ― дзяржава гранічна несамастойная і вельмі другасная. Усё так званае сапраўднае і нацыянальнае было кінута ў 17 стагоддзі, і ў 18 еўрапейскі Пятроўскі век нічога, акрамя рабагандлю, вошай і п’янства захоплена не было. Патэнцыял рускай ідэі ў асноўным трупастваральны. — Пра «Рускі свет».

 

«Русский мир» ― это химера. Россия ― государство предельно несамостоятельное и очень вторичное. Всё так называемое подлинное и национальное было брошено в 17 веке, и в 18 европейский Петровский век ничего, кроме работорговли, вшей и пьянства захвачено не было. Потенциал русской идеи в основном трупообразующий.

nevex.tv
  •  

Тое, што адбывалася ў Грозным і тое, што адбывалася ў Чачні, калі маленькая Чачня з трыма тысячамі так званых бандытаў круціла на пенісе гіганцкае расійскае войска, дывізіі, лампасаносных генералаў, камандна-штабныя машыны, генеральныя штабы, бясконцых людзей у фуражках і рабіла з імі ўсё, што хацела, гэты вопыт не ўлічваць нельга. Казаць пра нейкую феерычную баяздольнасць пасля таго, як мы прайгралі вайну Чачні і плацім дагэтуль ёй даніну і мяркуючы па ўсім будзем плаціць столькі колькі яна гэтага захоча, я б наогул не наважыўся. — Пра вайсковыя магчымасці Расіі ва Ўкраіне.

 

То, что происходило в Грозном и то, что происходило в Чечне, когда маленькая Чечня с тремя тысячами так называемых бандитов вертела на пенисе гигантскую российскую армию, дивизии, лампасоносных генералов, командно-штабные машины, генеральные штабы, бесконечных людей в фуражках и делала с ними всё, что хотела, этот опыт не учитывать нельзя. Говорить о какой-то феерической боеспособности после того, как мы проиграли войну Чечне и платим до сих пор ей дань и судя по всему будем платить столько сколько она этого захочет, я бы вообще не решился.

nevex.tv
  •  

Імёны безумоўна ёсць… я магу назваць Бабчанка, якім я безумоўна захапляюся. — Пра імёны ў сучаснай журналістыцы.

 

Имена безусловно есть… я могу назвать безусловно восхищающего меня Бабченко.

nevex.tv
  •  

Цэнзура не татальная, яна ўсталяваная ўсюды, дзе ў іх была сіла яе ўсталяваць. Для таго, каб усталяваць татальную цэнзуру патрэбен значна больш складаны дарагі і маштабны рэпрэсіўны апарат, які цяпер фінансава проста немагчымы і неверагодны. — Пра існаванне цэнзуры сёння.

 

Цензура не тотальная, она установлена везде, где у них была сила её установить. Для того, чтобы установить тотальную цензуру нужен гораздо более сложный дорогой и масштабный репрессивный аппарат, который сейчас финансово просто невозможен и невероятен.

nevex.tv
  •  

У нас ёсць 5—7—10 чалавек здольных разгайдаць гэтую ідэалагічную лодку вельмі істотным чынам. Яны элементарна баяцца, таму што ім няма куды адступаць. Калі б Захад сапраўды быў бы зацікаўлены ў свабодзе слова гэтых людзей, у адзін цудоўны момант аматары свабоды слова французы выклікалі б у сваё консульства і выклалі б у шэраг 10 французскіх пашпартоў, якія даюць гэтым людзям магчымасць манеўраваць.

 

У нас есть 5—7—10 человек способных раскачать эту идеологическую лодку крайне существенным образом. Они элементарно боятся, потому что им некуда отступать. Если бы Запад действительно был бы заинтересован в свободе слова этих людей, в один прекрасный момент любители свободы слова французы вызвали бы в своё консульство и выложили бы в рядок 10 французских паспортов, дающих этим людям возможность маневрировать.

nevex.tv
  •  

Я эксперыментаваў з фашызмам у лабараторных, мяккіх формах. Я не абавязаны ўсё жыццё прытрымлівацца ідэй, бязглуздасць якіх для мяне стала відавочнай. — Пра стварэнне руху «Наши».

 

Я экспериментировал с фашизмом в лабораторных, мягких формах. Я не обязан всю жизнь следовать идеям, бредовость которых для меня стала очевидной.

nevex.tv
  •  

Фільм «Левіяфан» вельмі добры, не бачыў але бясконца ўхваляю. Ёсць з майго пункту гледжання бліскучы кінакрытык Мілонаў у Пецярбургу. Мяркуючы па тым, як яго дрэчыла і патрашыла, калі ён распавядаў аб «Левіяфане», мяркуючы па яго рэакцыі, гэта сапраўды сапраўдны, светлы, чысты, цудоўны шэдэўр. — Пра фільм «Левіяфан».

 

Фильм «Левиафан» очень хорош, не видел но бесконечно одобряю. Есть с моей точки зрения блистательный кинокритик Милонов в Петербурге. Судя по тому, как его колбасило и потрошило, когда он рассказывал о «Левиафане», судя по его реакции, это действительно настоящий, светлый, чистый, великолепный шедевр.

nevex.tv
  •  

Лёс Расіі вырашыцца як раз не пратэстна-вулічнай фігнёй, ня масавымі акцыямі. Бо Расія такая цікавая чароўная краіна, каб здзейсніць дзяржпераварот дастаткова 15 чалавек. — Пра ініцыятывы Навальнага.

 

Судьба России решится как раз не протестно-уличной фигнёй, не массовыми акциями. Россия ведь такая интересная волшебная страна, чтобы совершить госпереворот достаточно 15 человек.

nevex.tv
  •  

Перш чым падымаць кагосьці з каленяў трэба быць упэўненым у тым, што гэта істота ўмее хадзіць. — Пра вобраз Расіі, якая ўстала з кален.

 

Прежде чем поднимать кого-то с колен надо быть уверенным в том, что это существо умеет ходить.

nevex.tv
  •  

Я да Сабчака выдатна стаўлюся. — Пра Сабчака.

 

Я к Собчаку прекрасно отношусь.

nevex.tv
  •  

Піцер атрымаў вельмі нядрэннага, вельмі высакароднага чалавека ў якасці губернатара. Я маю на ўвазе Палтаўчанка. — Пра тое, што атрымаў Піцер ад таго, што ў Крамлі сёння піцерская каманда.

 

Питер получил очень неплохого, очень благородного человека в качестве губернатора. Я имею ввиду Полтавченко.

nevex.tv
  •  

Высвятленне ўсіх адносінаў з мусульманства будзе доўгім, складаным, у тым ліку і крывавым. — Пра забарону хеджабаў у школах Мардовіі.

 

Выяснение всех отношений с мусульманством будут долгими, сложными, в том числе и кровавыми.

nevex.tv
  •  

Тут шукаць нейкія крамлёўскія сляды дурное. Проста трэба ведаць да якой ступені падобнага роду аперацыі робяцца зусім па-іншаму, не такімі прымітыўнымі скандальнымі, дурнымі спосабамі. — Пра атручванне Літвіненка.

 

Здесь искать какие-то кремлёвские следы глупо. Просто надо знать до какой степени подобного рода операции делаются совершенно по-другому, не такими примитивными скандальными, глупыми способами.

nevex.tv
  •  

Хадаркоўскага я зусім не ведаю, бачыўся з ім два разы ў жыцці, гэтага не дастаткова каб скласці ўяўленне. Калі вы маеце на ўвазе смерць Беразоўскага — гэта вядома не самагубства. Проста па адной прычыне: Бора быў да такой ступені нарцысічны, што ён бы сваю смерць так танна ніколі б не прадаў. — Пра Хадаркоўскага і Беразоўскага.

 

Ходорковского я совершенно не знаю, виделся с ним два раза в жизни, этого не достаточно чтобы составить представление. Если вы имеете ввиду смерть Березовского — это конечно не самоубийство. Просто по одной причине: Боря был до такой степени нарциссичен, что он бы свою смерть так дёшево никогда бы не продал.

nevex.tv
  •  

Я наогул не маршыруючая істота. — Пра марш 1 сакавіка 2015 года.

 

Я вообще не марширующее существо.

nevex.tv
  •  

Гэтая тая Расія, якая ніколі не спрабавала канфліктаваць з Еўропай, якая заўсёды разумела сваю абсалютную, перш за ўсё навуковую і культурную, залежнасць і бачыла ў еднасці з Еўропай і ў абсалютнай інтэграцыі ў Еўропу ўсё заклады сваіх поспехаў, сваіх магчымасцяў. — Пра Расію Паўлава і Герцэна.

 

Эта та Россия, которая никогда не пыталась конфликтовать с Европой, которая всегда понимала свою абсолютную, прежде всего научную и культурную, зависимость и видела в единении с Европой и в абсолютной интеграции в Европу все залоги своих успехов, своих возможностей.

nevex.tv

Выказванні пра Аляксандра Няўзорава правіць

  •  

Вядомы журналіст, кумір пакаленняў Аляксандр Няўзораў не карыстаецца інтэрнэтам, не цікавіцца навінамі, не ведае што такое стужкі, сацыяльныя сеткі і ўсё такое іншае. Гэта дзіўна. — Пра тое што Няўзораў не карыстаецца сеткай Інтэрнэт.

 

Известный журналист, кумир поколений Александр Невзоров не пользуется интернетом, не интересуется новостями, не знает что такое ленты, социальные сети и всё такое прочее. Это удивительно.[1]

  — журналістка «Эхо Москвы» Вольга Бычкова
nevex.tv

Зноскі

Спасылкі правіць